Kışla Mücadelede Yapabileceklerimiz

Kışla Mücadelede Yapabileceklerimiz

Zor kış şartları geldi, belediyeler ve kara yolları müdürlükleri karla mücadele çalışmalarına başladı, peki bizler bu soğuk hava koşullarında kendimiz için şantiyede çalışan işçiler için, araç ve makinalarımız için neler yapmalıyız, önceden alacağımız önlemler ağır masraflardan ve hayati risklerden bizleri bir nebze olsun koruyacaktır.

Özellikle hava sıcaklığının sıfırın altıda olduğu zor şartlarda, şantiye ortamında çalışanların karşılaşacağı en büyük sorun hipotermi’dir. Vücut sıcaklığı 35 derecenin altına düştüğünde hipotermi başlar. Yalıtımlı bir eldiven, baş ve boyunu kapatacak bir bere veya atkı, rüzgarı kesmesi için sert bir şapka yada baret kullanılmalı, gözleri korumak için gözlük takılmalıdır. Isı yalıtımlı tulumlar yada ince kat kat giysiler giyilmelidir, kalın yünlü giysiler terlemeye sebep olacak ve donmayı hızlandıracaktır.


Araçlarımızın ve makinalarımızın kışlık bakımlarının yapılması gerekir, önceden düşük bir maliyetle yapacağımız bakımlar, yapılmadığı taktirde bizi ciddi masraflara sokacaktır. Hepimizin bildiği yapılması gerekenlere değinecek olursak; Kışın soğuk havalarda karşılaşılan en büyük sorun makinalarda ve araçlarda soğutma suyunun ve hidrolik yağının donmasıdır. Soğutma suyunun donmaması için antifriz kullanmalı, sistemde kullanılan hidrolik yağı içinse donma derecesi düşük hidrolikleri tercih etmeliyiz. Mazot filtresini kontrol etmeli ve dinlendirilmiş, suyundan ayrılmış mazotları tercih etmeliyiz. Cam suyu için yine antifriz kullanmalı cam silgilerinin iyi sildiğine ve kaloriferin çalışır durumda olduğuna emin olmalıyız.

Kışın sıkça karşılaşılan bir diğer sorun ise akü problemleridir, soğuk havada akü sıvı yoğunluğu azalmaktadır buda marş basmama gibi problemlerle karşılaşmamıza sebep olur. Kar lastiği ile araç kullanmış biri olarak normal lastiklerden çok daha faklı olduğunu karlı yüzeyde yaptığınız frenle anlıyorsunuz. Can ve mal güvenliğiniz için mutlaka kar lastiği kullanmalısınız. Kışın 300-500 TL arasında yaptıracağımız bakımlar yapılmadığı taktirde bizi 3-5 bin TL gibi ciddi masraflara sokacaktır. Araç ve makinalara başka neler yapılmalı, ayrıntılı bilgisini yetkili servisini arayarak öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

Sizde eklemek istediğiniz önerilerinizi ve tecrübelerinizi yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

 Benzer Yazılar:


Bir yorum bırakabilirsiniz

Yorum Bırakın