İş Kazaları ve İş Güvenliği

is-kazalari-ve-is-guvenligi

 

Şantiyeler, en tehlikeli ve riskli çalışma ortamları arasındadır. Bina yapımı, Yol yapımı, Demiryolu işleri, Kanal, Köprü, Tünel, Liman, Baraj, Yıkım İşleri, ve benzeri şantiyelerde işverenler meydana gelebilecek iş kazalarını önlemek için belirli güvenlik kurallarını uygulamak zorunda. Birçok büyük şantiyede iş güvenliği kurallarını uygulatmak için ayrıca iş güvenliği uzmanı istihdam etmektedir.


Kazaların temel iki nedeni bulunmaktadır, Güvensiz haraketler ve güvensiz koşullar. Bu Koşullarla şantiyelerde meydana gelebilecek potansiyel tehlikeler, yeksekten düşme, malzeme düşmesi, malzeme sıçraması, göçükler, çökmeler, elektrik çarpması, patlamalar, makina kazaları, alet kazaları, haraketli parçalar arasına sıkışma, şantiye içi trafik kazaları ve benzeri durumlardan oluşmakta. Ölümle, yaralanma ile veya maddi hasarlar ile sonuçlanabilmektedir.

İş güvenliğini sağlamaya yönelik kuralların, insan hayatına verilen değerin bir ölçüsü olduğunu ve can ve mal kaybını önlediği unutulmamalıdır.Benzer Yazılar:


Bir yorum bırakabilirsiniz

Yorum Bırakın