Bosch’dan Bursa’ya 850 miyon TL’lik Yatırım

bosch-bursa-acilis

 

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticisi Bosch, Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanı Fikri Işık‘ın da katılımıyla, “Bosch CRI2-20 Cammon Rail Dizel Enjektörü” üretim tesislerinin açılışını gerçekleştirdi.

Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young da 2013-2015 yılları arasında Bursa’daki tesislere toplamda 850 milyon TL yatırım yapmayı öngördüklerini bildirdi.


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bugüne kadar Türkiye’ye güvenen hiç kimse mahcup olmadı, bugüne kadar Türkiye’ye güvenen hiç kimse de zarar etmedi. Türkiye’ye güvenen her zaman karlı çıktı” dedi.

Bosch’un artık Türkiye’de her yönüyle bir Türk şirketi olduğunu ifade eden Işık, “Bosch bir dünya markası, global bir firma, dünyada 43 bin Ar-Ge çalışanıyla dünyanın en büyük Ar-Ge firması aynı zamanda. Neredeyse cirosunun yüzde 10′unu Ar-Ge’ye harcayan bir firma. Bu gerçekten çok ama çok etkileyici bir durum” diye konuştu.

Işık, bu noktada Bosch’a birkaç açıdan teşekkür etmeleri gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Birincisi bu kadar güzel bir üretim tesisi açılıyor. 800 milyon liralık bir yatırım ve bine yakın çalışanın, akşam evine ekmek aş götüreceği bir tesisin açılışındayız. İkincisi bu tesis sıradan bir üretim tesisi değil. Bu tesis bir yüksek teknoloji eseri. Fabrikasındaki makinelerden sisteme kadar bir yüksek teknoloji fabrikasındayız. Üçüncüsü burada üretilen enjektörler yüksek teknoloji ürünü ve bütün dünyaya buradan satılacak. Bursa’dan Türkiye’den satılacak. Madein Bursa, Madein Türkiye. Bu bizim Bursa’da ve Türkiye’de Bosch’a teşekkür etmemiz için başka bir neden. Ama başka bir neden daha var, o da şu; özellikle buradaki üretimin Ar-Ge’sinin Türkiye’de ve Bursa’da yapılmış olması, buna Türk mühendislerimizin Türk insanının katkıda bulunmuş olması. Şu anda Bosch’un Türkiye’de 3 tane Ar-Ge merkezi var ve buralarda önemli sayıda Ar-Ge personeli çalışıyor. Bunların çok büyük bir kısmı Türk. Artık Bosch ile Türk insanımızın da Ar-Ge noktasındaki birikimi, bilgisi artıyor.”

 Benzer Yazılar:


Bir yorum bırakabilirsiniz

Yorum Bırakın